Studijní programy pro vzdělávání – Bakalářské studium

Pravidla a pokyny získávání a udělování zápočtů z pedagogických praxí v bakalářských studijních programech pro vzdělávání na PF.

Studenti v rámci svého studia realizují tyto předměty praxí:

Předmět Reálný realizovaný počet hodin pro studenta na praxi Počet hodin na dohodě pro mentora
Observační praxe 14 hod/ sem Podle údaje na dohodě v sekci mentoři – může být jiný než v předchozím sloupečku
Přípravný seminář k pedagogické praxi 14 hod/sem Podle údaje na dohodě v sekci mentoři – může být jiný než v předchozím sloupečku
Klinická pedagogická praxe 14 hod/sem Podle údaje na dohodě v sekci mentoři – může být jiný než v předchozím sloupečku
Asistentská pedagogická praxe 14 hod/sem Podle údaje na dohodě v sekci mentoři – může být jiný než v předchozím sloupečku
Reflektivní seminář k pedagogické praxi 14 hod/sem Podle údaje na dohodě v sekci mentoři – může být jiný než v předchozím sloupečku

VŠECHNY ZÁPOČTY UZNÁVÁ A ZAPISUJE POUZE OBOROVÝ DIDAKTIK !!!

Místo konání praxe je určeno oborovým didaktikem. Podmínky realizace praxe stanovuje oborový didaktik katedry!

Příslušná oborová katedra řeší komunikaci se studentem ohledně vlastní praxe, včas informuje studenta o požadavcích i možnostech a místě konání praxe a ve finále uděluje studentovi zápočet. Odpovídá za kvalitativní zajištění praxe i výběr mentora.
Jakékoli organizační problémy je nutné řešit s oborovou katedrou a příslušnými oborovými didaktiky.
Centrum pedagogické praxe řeší pouze smluvní zajištění a garantuje správnost celého finančního procesu.

Z pohledu možnosti odměny pro mentora praxe lze u Observační, Klinické a Asistentské vyplatit mentorovi praxe odměnu formou DPP. Mentor o ni žádá prostřednictvím vyplněné a v termínu, dle pokynů pro mentory na webu CPP, odevzdané DPP a následně doložením odevzdaného výkazu práce. Odměny pro mentory jsou stanoveny v pokynech pro mentory a jejich počet nemá vliv na počet vyučovacích hodin, které na praxi dle pokynů mentora student realizuje.

Pedagogické praxe probíhají pouze ve variantě studijního plánu MAIOR. Pokud je student veden ve studijním plánu MAIOR na jednotlivých katedrách realizující učitelské programy (KAJ, KBO, KHV, KVK, KTVS) Pedagogické fakulty (číslo studenta začíná P…), postupuje podle níže uvedených pokynů jak administrativních, tak oborových didaktiků. Pokud je student veden na Filosofické či Přírodovědecké fakultě, postupuje podle pokynů Centra praxí FF a PŘF.

Pokud studentovi umožní oborový didaktik požádat o uznání předmětu praxe při splnění podmínek Směrnice děkana č. 11/2015 , pak student vyplní žádost o uznání předmětu, kterou mu oborový didaktik podepíše a přikládá ji k vyplněnému Formuláři pro udělení zápočtu z praxe.

Student svou prací a chováním reprezentuje PF UJEP, bude proto dbát pokynů vedení cvičného zařízení a cvičného pracovníka. Bude dodržovat vnitřní řád zařízení a pravidla bezpečnosti práce, se kterými je povinen se seznámit. Bude dodržovat povinnost mlčenlivosti a ochrany osobních údajů.

Konkrétní podmínky realizace na jednotlivých katedrách PF UJEP:

KAJ:

KBO: https://www.pf.ujep.cz/cs/katedra-bohemistiky-praxe