Český jazyk pro média a veřejnou sféru

DŮLEŽITÉ: JSEM ABSOLVENT BC. STUDIA ČJMV A POKRAČUJI V NAVAZUJÍCÍM MGR. PROGRAMU UČITELSTVÍ – INFORMACE O PŘEDMĚTECH ZDE!

Uvažujete o profesi hlasatele nebo moderátora v rozhlasových a televizních stanicích? A co pracovat jako redaktor či editor v on-line redakcích, v periodikách různého druhu, v oblasti reklamní a marketingové? Láká vás management státních či nestátních institucí například na úseku komunikace s veřejností? Nebo dáváte přednost zaměstnání jako korektor, recenzent v oblasti kultury či literatury nebo pracovník v kampaních různého druhu? Pokud jste se v některé z výše uvedených pozic našli a oblastí vašeho odborného zájmu je právě veřejná komunikace, obor Český jazyk pro média a veřejnou sféru je určený přesně pro vás!

PŘIJÍMAČKY?

Uchazeči jsou přijímáni na základě úspěšného vykonání motivačního pohovoru. Motivační pohovor zjišťuje u uchazečů předpoklady pro studium zvoleného oboru a základní orientaci v něm.

CO VÁS ČEKÁ?

Bakalářský obor Český jazyk pro média a veřejnou sféru (studijní program program B 7310 Filologie) zahrnuje komplexní odbornou přípravu, která směřuje k rozvíjení a prohloubení dosavadních vědomostí a dovedností, k osvojení nových poznatků a kompetencí a k získání zkušeností potřebných pro činnost v takových oblastech, které kladou na pracovníky výrazně vyšší nároky v oblasti mluvených a psaných komunikátů. Jde o tříletý studijní obor zakončený obhajobou bakalářské práce a státní závěrečnou zkouškou z českého jazyka.

Studenti jsou v průběhu studia seznámeni s aktuální žurnalistickou činností, prakticky rozvíjejí své tvůrčí schopnosti a dovednosti a publikují vlastní texty v médiích. Učí se také interpretovat cizí text, odhalovat v něm autorský záměr i jeho sémantický potenciál. Rovněž si důkladně osvojují formální jazykovou, stylistickou, typografickou a informační správnost textových dokumentů. Studenti se také učí různé modulace hlasové charakteristiky řeči podle funkce a situace veřejného mluveného projevu.

V případě úspěšného studia a trvalejšího zájmu může absolvent pokračovat ve studiu na některé jiné fakultě v navazujícím magisterském studiu oborově příbuzném.

MOHU POKRAČOVAT V NAVAZUJÍCÍM MAGISTERSKÉM STUDIU?

Navazující magisterské studium není na katedře akreditováno. Absolvent oboru Český jazyk pro média a veřejnou sféru může ale pokračovat ve studiu navazujícího magisterského programu Učitelství českého jazyka. Podmínky pro zahájení navazujícího magisterského studia jsou uvedeny zde.

Z TVORBY NAŠICH STUDENTŮ

Přehled povinných předmětů (1. až 3. ročník)
Zvuková stránka češtiny
Základy informatiky