Podmínky přijímacího řízení 2020/2021

BAKALÁŘSKÉ STUDIJNÍ PROGRAMY – JEDNOOBOROVÁ STUDIA

Studijní obor Učitelství pro mateřské školy – prezenční forma studia
Přijímací zkouška Přijímací zkouška probíhá formou ústního pohovoru, jeho náplní je zjištění základní orientace v daném oboru (základní znalosti v pedagogice a psychologii na úrovni středoškolského učiva), zájem o studium daného oboru (podložený získanými osvědčeními). Hodnoceny budou: Komunikační schopnosti uchazeče (úroveň mluveného projevu, schopnost adekvátní prezentace zájmu o studovaný obor) – max. 25 bodů; Základní znalosti pedagogiky a psychologie (na úrovni střední školy) – max. 25 bodů; Zájem o studovaný obor (doložený certifikáty absolvovaných kurzů, seminářů, doklady o pravidelné a dlouhodobější práci s dětmi ve volném čase) – max. 25 bodů; Doložená absolvovaná praxe – max. 15 bodů; Schopnost hovořit o odborném tématu na základě prostudované literatury – max. 10 bodů. Uchazeč předkládá seznam prostudované odborné literatury z oboru.
Prominutí přijímací zkoušky NE
Další podmínky Potvrzení praktického lékaře o zdravotní způsobilosti ke studiu. Potvrzení logopeda o schopnosti projevu bez řečové vady. Ke studiu je dále nutný hudební sluch, plavání, tělesná zdatnost. Uchazeč musí být plavec a musí být schopen plnit zápočtové požadavky pro tělesnou výchovu bez omezení po celou dobu studia.

Studijní obor Učitelství pro mateřské školy – kombinovaná forma studia
Přijímací zkouška Přijímací zkouška probíhá formou ústního pohovoru, jeho náplní je zjištění základní orientace v daném oboru (základní znalosti v pedagogice a psychologii na úrovni středoškolského učiva), zájem o studium daného oboru (podložený získanými osvědčeními) a je posuzována i dosavadní praxe v oboru. Hodnoceny budou: Komunikační schopnosti uchazeče (úroveň mluveného projevu, schopnost adekvátní prezentace zájmu o studovaný obor) – max. 25 bodů; Základní znalosti pedagogiky a psychologie (na úrovni střední školy) – max. 25 bodů; Zájem o studovaný obor (doložený certifikáty absolvovaných kurzů, seminářů, doklady o pravidelné a dlouhodobější práci s dětmi ve volném čase) – max. 25 bodů; Doložená absolvovaná praxe – max. 15 bodů; Schopnost hovořit o odborném tématu na základě prostudované literatury – max. 10 bodů. Uchazeč předkládá seznam prostudované odborné literatury z oboru.
Prominutí přijímací zkoušky Přijímací zkouška bude prominuta těm uchazečům, kteří absolvovali program celoživotního vzdělávání Asistent pedagoga (se zaměřením na předškolní vzdělávání) realizovaný jako souběh s akreditovaným studijním programem Učitelství pro MŠ na PF UJEP (garantovaný Centrem celoživotního vzdělávání PF UJEP) a jejichž průměr u závěrečné zkoušky byl do průměru 2,00 (včetně). Certifikát o absolvování programu celoživotního vzdělávání Asistent pedagoga (se zaměřením na předškolní vzdělávání) je třeba předložit do 15. června 2020.

MAGISTERSKÉ STUDIJNÍ PROGRAMY – JEDNOOBOROVÁ STUDIA

Studijní obor Učitelství pro 1. stupeň základních škol (prezenční i kombinovaná forma studia)
Prominutí přijímací zkoušky NE
Další podmínky Potvrzení praktického lékaře o zdravotní způsobilosti ke studiu. Potvrzení logopeda o schopnosti projevu bez řečové vady. Ke studiu je dále nutný hudební sluch, výtvarné vlohy, plavání, tělesná zdatnost. Uchazeč musí být plavec a musí být schopen plnit zápočtové požadavky pro tělesnou výchovu bez omezení po celou dobu studia.

Studijní obor Učitelství pro 1. stupeň základních škol a speciální pedagogika (prezenční i kombinovaná forma studia)
Přijímací zkouška
Písemný test je zaměřený na zjišťování celkové úrovně studijních předpokladů uchazeče a také na obecnou orientaci, která souvisí se základními znalostmi v oboru speciální pedagogika, pedagogika a psychologie na úrovni středoškolského učiva. Maximálně je možné získat 30 bodů.
Prominutí přijímací zkoušky  NE

DOKTORSKÉ STUDIJNÍ PROGRAMY/OBORY

Studijní program Didaktika primárního přírodovědného vzdělávání
Přijímací zkouška Přijímací zkouška probíhá formou ústního pohovoru. Ústní pohovor, který je zaměřený na následující okruhy témat:
Odborná rozprava nad předloženým projektem disertační práce (0 – 30 bodů);
Posouzení dosavadní odborné činnosti uchazeče (0 – 15 bodů);
Prokázání znalostí ze studia odborné literatury (0 – 15 bodů);
Prokázání znalostí a schopností nezbytných pro studium v doktorském studijním oboru (0 – 40 bodů).
Maximální počet bodů je 100, minimální počet bodů pro úspěšné splnění přijímací zkoušky je 70 bodů.
Tematické zaměření doktorské disertace si může zvolit uchazeč sám.
Další podmínky NE