Studium k rozšíření odborné kvalifikace zaměřené na  speciálněpedagogickou, výchovnou a vzdělávací činnost ve školách a třídách zřízených pro děti, žáky a studenty se speciálními vzdělávacími potřebami (e-přihláška: SPC)

E-přihláška: SPC, označení fakulty PFC – do poznámky uveďte preferované místo výuky. Do e-přihlášky žádné soubory nevkládejte.

Požadujeme úředně ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání (minimálně středoškolské s maturitou) a doklad o předchozím pedagogickém vzdělání (viz níže v textu) v tištěné formě. 

STAG: SPC

Studium platné od akademického roku 2025/26 – akreditace MŠMT: 17285/2024 -7-122

Studium k rozšíření odborné kvalifikace zaměřené na  speciálněpedagogickou, výchovnou a vzdělávací činnost ve školách a třídách zřízených pro děti, žáky a studenty se speciálními vzdělávacími potřebami  (Speciálněpedagogická činnost)

Obsah: Program CŽV je studijním programem pro pracovníky s pedagogickým vzděláním ve speciálních zařízeních a školách všech typů, který vede k rozšíření odborné kvalifikace podle § 6 vyhlášky č. 317/2005 Sb. o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků podle zákona 563/2004 Sb. Je určen pro získání způsobilosti k výkonu přímé pedagogické činnosti. Vzdělávací program je zaměřen na získání znalostí a dovedností v oblasti speciálně pedagogických disciplín.

Studium podle § 22 odst. 2 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a § 6 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 317/2005 Sb. o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků, ve znění pozdějších předpisů.

Studium k rozšíření odborné kvalifikace k získání způsobilosti vykonávat speciálněpedagogickou, výchovnou a vzdělávací činnost ve školách a třídách zřízených pro děti, žáky a studenty se speciálními vzdělávacími potřebami, zřízené dle § 16 odst. 9 zákona č. 561/2004 sb., ve shodě se vstupní kvalifikací.

Forma: Přímá výuka a pedagogická praxe (prezenční výuka probíhá v pátek od 14.hod. a v sobotu od 9.hod. v konkrétních termínech dle rozvrhu v daném semestru v blocích). Rozsah nezbytné přítomnosti účastníků na vzdělávání činí minimálně 75 % účasti na teoretické (prezenční) části programu a 100 % účasti na pedagogických praxích.

Vzdělávací cíl: Cílem studia v programu je připravit studující po stránce teoretické i praktické pro práci pedagogických pracovníků s žáky, studenty a dalšími osobami, které mají speciální edukační potřeby a speciální potřeby v oblasti rozvoje a společenské seberealizace. Studium je zaměřeno na zvládnutí základů pedagogických a speciálně pedagogických disciplín, které jsou součástí jeho odborné kvalifikace a jsou potřebné pro práci se znevýhodněnými skupinami spoluobčanů.

Cílem studia je získání poznatků, a osvojení si dovedností, které jsou nezbytné pro výkon pedagogické práce s jedinci se speciálními vzdělávacími potřebami a speciálními potřebami v oblasti společenského uplatnění. Tato pedagogická činnost je určena pro pracovníky ve škole, třídě nebo v zařízení, jejichž poslání je specializováno dle výše uvedených jedinců a v souladu s předcházející odbornou kvalifikací těchto pracovníků.

Hodinová dotace: 250 ve dvou semestrech. Podmínky, které studující předloženého studijního programu musí splnit v průběhu studia a při jeho ukončení. Studující musí absolvovat povinné předměty (kurzy) včetně jejich kontrol. Celkový počet hodin během výuky zařazené 250 hodin z toho 200 hod. přímé výuky, 50 hod. pedagogické praxe.  Jedná se o výukové hodiny v rozsahu 45 minut.

Maximální počet účastníků a upřesnění cílové skupiny: Předpoklady uchazeče pro jeho přijetí ke studiu studijního oboru:  Kvalifikovaní pedagogičtí pracovníci podle zákona 563/2004 Sb. – absolvování vysoké školy nebo střední školy s pedagogickým zaměřením nebo absolvování jiné VŠ či SŠ doplněné o Studium pedagogiky  – tzv. pedagogické minimum. (dříve Studium v oblasti pedagogických věd).

Plánované místo konání: Centrum celoživotního vzdělávání PF UJEP, České mládeže 8, 400 96 Ústí nad Labem. Výuka bude probíhat v učebnách v budovách PF UJEP a případně v konzultačních střediscích Most, Karlovy Vary.

Způsob vyhodnocení akce:

Účast na výuce je pro všechny posluchače povinná.

Závěrečná písemná práce, která má rozsah 20–25 stran. Samotná práce je zaměřena na prokázání schopnosti aplikace teoretických poznatků získaných během studia na konkrétní problém z oblasti didaktiky odborných předmětů. Závěrečná práce je oponována recenzním posudkem a práci frekventant obhajuje při závěrečné zkoušce před tříčlennou komisí.

Závěrečná ústní zkouška odborně zaměřená do oblasti aplikované pedagogiky a psychologie, která vychází ze vzdělávacího obsahu tohoto kurzu a je v souladu s profilem absolventa kurzu. Ústní zkouška se koná před nejméně tříčlennou zkušební komisí.

Studium je zakončeno závěrečnou zkouškou před komisí. Obsahem jsou předměty: speciální pedagogika, psychopedie a etopedie. Součástí závěrečné zkoušky je obhajoba závěrečné práce.

Témata a struktura závěrečné práce:

Závěrečná práce by měla prokázat schopnost absolventů aplikovat teoretické poznatky v speciálně pedagogické praxi. Vhodný je proto teoreticko-empirický charakter práce: Výzkumné šetření, respektive studie, rozbor kasuistik z praxe, rozbor činnosti speciálního pedagoga apod. Doporučená struktura práce je následující:

Název

Anotace;  Klíčová slova (4-6)

Uvedení do problematiky

Vlastní zjištění (Výzkumné šetření popis průběhu, metod, a rozbor výsledků; Kasuistika a její rozbor; Rozbor problémů ze speciálně pedagogické praxe

Závěr a doporučení pro praxi speciální pedagogiky

Použitá literatura (Citace a literatura dle ISO 690)

Hodnocení práce výborně, velmi dobře, dobře, nevyhověl

Předpokládaná cena za jednoho účastníka za kurz: 20 000,- Kč.