
Letní škola výtvarné výchovy
Katedra výtvarné kultury PF UJEP v Ústí nad Labem vás zve na vzdělávací, poznávací a zážitkovou letní školu, která bude probíhat od pondělí 18. 8. do čtvrtka 21. 8. 2025 v prostorách Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (registrační formulář je v přípravě).
O čem je Letní škola výtvarné výchovy
Akce je určená pro učitelky a učitele výtvarné výchovy na všech stupních škol a ZUŠ. Je míněna jako doplňující vzdělání v oboru výtvarná výchova a výtvarné umění, které probíhá zábavnou formou ve dvou skupinách v průběhu jednoho týdne (od pondělí do čtvrtka).
Čekají vás kratší přednášky o našem oboru výtvarná výchova a o výtvarném umění jak aktuálním tak o umělecké historii regionu, přijedou se vám osobně představit významní čeští umělci. Zažijete výtvarné ateliéry, po dlouhé době si namalujete obraz, dotknete se zážitku s akcí a performancí a budete tvořivě kombinovat výtvarné techniky a materiály.
Jeden večer chceme věnovat diskusi, sdílení zkušeností, radostí i starostí učitele výtvarné výchovy.
Co Vás čeká na Letní škole výtvarné výchovy 2025
Tématem letošního ročníku letní školy jsou mezioborové přesahy výtvarné výchovy. Jednotlivé ateliéry, workshopy a přednášky budou zaměřeny na příbuzné umělecké obory (literatura, hudba, film, divadlo…), ale i na další disciplíny, např. environmentální výchovu. Část programu bude pro všechny účastníky společná (první a poslední den), část bude dělena do dvou paralelních skupin.
Proč se na letní školu přihlásit?
Nápad a chuť nabídnout učitelkám a učitelům výtvarné výchovy prostor, ve kterém by si mohli znovu oživit „výtvarku“ a dozvědět se, jaké jsou novinky v oboru, vzájemně se poznat a ještě si to všechno užít, vznikl na katedře výtvarné výchovy asi před šesti lety. Dotáhnout jej k realizaci chtělo značné morální úsilí, sveřepou odhodlanost a pořádný kus asertivity.
Uvědomujeme si, že učitelství je nesmírně náročné povolání a pro každého pedagoga jsou prázdniny „posvátným územím“, kam mohou vstupovat jen milé a příjemné věci, a proto vám chceme poskytnout naše vědomosti, znalosti a dovednosti zábavně, radostně a bez tlaku na výkon.
Přejeme si, abyste si čas s námi užili podobně jako aktivní dovolenou, abyste se obohatili a na konci kurzu odjížděli nabití nejen novinkami v oboru, ale také pozitivním myšlením a přínosnými zážitky. Naším cílem je propojit vás, aktivní učitele, v přátelskou a spřízněnou komunitu, která může mít trvání jen jeden týden. Zda zůstanete v kontaktu i déle, bude záležet jen na vás.
- Kurz se uskuteční nejen v prostorách Katedry výtvarné kultury, v budově PF UJEP v Ústí nad Labem, České mládeže 8.
- Cena za lektorné a výtvarný materiál: 4.500 Kč.
- Podrobný program naleznete níže (změna programu vyhrazena).
- Možnost samostatně si zajistit ubytování na kolejích UJEP.
- Možnost zajistit obědy v areálu PF UJEP, nebo se individuálně stravovat v blízkém okolí.
- Akce je akreditovaná MŠMT, absolventi získají osvědčení o absolvování průběžného vzdělávání (získání certifikátu je podmíněno aktivní účastní na celém kurzu, více informací k akreditaci ZDE).
- Fotografie z minulých ročníků naleznete na facebookovém profilu Katedry výtvarné kultury PF UJEP.
Jak zaplatit lektorné za kurz?
Zaplacení kurzu je možné dvěma způsoby:
- Zažádáním o fakturu.
- Platbou převodem (samoplátci).
V obou případech je však nutné nejprve se zaregistrovat prostřednictvím registračního formuláře (v přípravě). Bližší informace k platbě budou poté registrovaným účastníkům upřesněny e-mailem, do té doby lektorné neplaťte!
Kontakt
email: letniskola@kaveka.cz
Program (v přípravě)
Čas | Místo | Aktivita | Lektor či garant |
|
Čas | Místo | Aktivita | Lektor či garant |
Čas | Místo | Aktivita | Lektor či garant |
Čas | Místo | Aktivita | Lektor či garant |
Změna programu vyhrazena.
Lektoři (seznam bude průběžně aktualizován)
doc. Mgr. Kateřina Dytrtová, Ph.D.
Pracuje na Katedře dějin a teorie umění Fakulty umění a designu a na Katedře výtvarné kultury Pedagogické fakulty UJEP Ústí nad Labem. Zaměřuje se na otázky zprostředkování umění, tvorby významu ve vizuální oblasti a zakotvení problematiky edukace v teoriích vizuálních oborů. Doktorská studia byla zaměřena na komparaci vizuálních a hudebních oborů.
doc. Mgr. Jitka Géringová, Ph.D.
Žije a pracuje v Ústí nad Labem, působí na Katedře výtvarné kultury na Pedagogické fakultě Univerzity J. E. Purkyně. Zabývá se mytologií, kulturou a uměním v psychologii, ritualizací běžných či svátečních činností z ženského úhlu pohledu. Ve vlastní umělecké tvorbě se věnovala především využití netradičních materiálů a malbě. Jako výtvarný pedagog se zabývá především přesahy výtvarného umění do psychologie (Art Brut, Arteterapie, Artefiletika) a tématem profesního pomáhání. Je autorkou knihy Pomáhající profese. Tvořivé zacházení s odvrácenou stranou a spoluautorkou knihy Působit, klást překážky, vyjít vstříc: rozhovory s výtvarnými umělci na téma jak učit umění (eds. Jitka Géringová a Iva Mladičová). Kromě toho, že učí na VŠ, pracuje také jako psychoterapeut a poskytuje individuální terapii a poradenství v rámci vlastní terapeutické praxe (metody arteterapie a biosyntéza) a pořádá kurzy osobnostního rozvoje.
Mgr. Miroslav Hašek, Ph.D.
Vystudoval Ateliér digitálních médií u Michaely Thelenové na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a na této univerzitě také obor Výtvarně edukativní studia na Katedře výtvarné kultury Pedagogické fakulty. V roce 2011 se stal laureátem studentské Ceny EXIT. Na FUD vystudoval také doktorské studium v oboru Vizuální komunikace. V současné době působí na Katedře výtvarné kultury PF UJEP. Tvorba Miroslava Haška citlivě reflektuje otázky současného vizuálního umění. Autor se snaží hledat univerzální pravdu, ale zároveň si uvědomuje nemožnost a utopičnost celého procesu. Jeho vyjadřovacími prostředky jsou videoart, fotografie, instalace, objekty a kresba. Nebrání se experimentovat s formou, přestože je prvotní idea v jeho tvorbě nadřazena nad formu.
Mgr. Miloš Makovský, Ph.D.
Vystudoval obory Učitelství výtvarné výchovy pro ZŠ, SŠ a ZUŠ a Teorie výtvarné výchovy na Katedře výtvarné kultury PF UJEP, kde nyní působí jako odborný asistent. Zaměřuje se zejména na galerijní pedagogiku a na tvorbu didaktických materiálů. Šest let působil jako pedagog na Základní umělecké škole. 2008–2017 byl redaktorem a grafikem Literárně kulturního časopisu H_aluze. Ve volném čase se zajímá o knižní a časopiseckou úpravu, typografii a ilustraci.
PhDr. Iva Mladičová, Ph.D.
Historička umění, kurátorka. V letech 1983–1989 absolvovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a v letech 1999–2006 Dějiny výtvarného umění na Filozofické fakultě UK v Praze. Pro Národní galerii v Praze připravila monografii a retrospektivní výstavu Jana Kotíka (2011, 2013), je spoluautorkou knihy rozhovorů Působit, klást překážky, vyjít vstříc (s J. Géringovou a D. Myšákovou, 2016), publikace Socha 2 AVU / 1990–2016 Demartini – Zeithamml (s M. Immrovou, 2017) nebo např. editorkou monografie Vojtěch Míča. Gesto, otisk, paměť (2019). Od roku 2012 je kurátorkou Galerie Dům v Broumově, od roku 2015 kurátorkou výstavního prostoru Výklady AXA v Praze a paralelně připravuje výstavy pro řadu státních i soukromých galerií. Od roku 2013 přednáší dějiny výtvarného umění 20. stol. a současnosti na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, od roku 2015 vede seminář Sochařství 20. a 21. stol. na Akademii výtvarných umění v Praze.
Mgr. et MgA. Dagmar Myšáková, Ph.D.
Vystudovala Výtvarně edukativní studia na Katedře výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Kurátorská studia na Fakultě umění a designu téže univerzity. V roce 2018 absolvovala doktorské studiu na Katedře výtvarné kultury PF UJEP, obor Teorie výtvarné výchovy, kde v současné době působí na pozici odborné asistentky. V minulosti spolupracovala s Galerií Emila Filly a Domem umění Ústí nad Labem jako galerijní pedagog. Působila také jako učitel výtvarného oboru na Základní umělecké škole Evy Randové v Ústí nad Labem. Je autorkou knihy Myslet na diváka: Výstava jako prostředí informálního učení. Publikuje texty zaměřené na oblast galerijní pedagogiky a zprostředkování umění.
MgA. Jan Prošek, Ph.D.
Studoval v Ateliéru performance pod vedením Tomáše Rullera, absolvoval stáž v ateliéru Malby Martina Mainera a vystudoval doktorský studijní program FUD Vizuální komunikace. Je odborným asistentem KVK PF UJEP a asistentem v ateliéru Interaktivních médií FUD UJEP. Hlavním oborem jeho zájmu je akční a vizuální tvorba vztahující se především k osobnímu prožitku jedince a skrze něj poukazuje na důležitost osobnosti při čtení a tvorbě uměleckého díla. Jako prostředek k tomuto konání využívá základních smyslových vztahů mezi pozorovatelem a objektem, které staví do krajních situací a tím vytváří prostor pro vlastní zkušenost a poznání osobních možností „umělce“. Je spoluautorem publikace Dokumentace umění.
prof. ak. mal. Mgr. Martin Velíšek, Ph.D.
Vystudoval malbu a konceptuální tendence na Akademii výtvarných umění v Praze. Věnuje se volné tvorbě, publikační a pedagogické činnosti. Třicet let pedagogicky působil na ZŠ, ZUŠ, středních grafických školách, gymnáziu a několika vysokých školách. V současné době vyučuje na Katedře výtvarné kultury Pedagogické fakulty UJEP. Je též členem Odborné rady NIPOS-ARTAMA pro výtvarné aktivity dětí a mládeže. V pedagogické praxi se věnuje kresbě, malbě a grafice. Spolu s prof. Miroslavem Petříčkem i samostatně vydal řadu textů, které se zabývají teorií a dějinami výtvarného umění.