Soutěžní utkání ve fotbale je na hřišti rozhodováno hlavním rozhodčím a dvěma asistenty, kteří mají pravidly hry vymezená práva a povinnosti i mechaniku pohybu po hřišti. V rámci ŠTV je utkání rozhodováno jedním rozhodčím, který se pohybuje na hrací ploše mezi hráči. Asistenti rozhodčího jsou využíváni většinou pouze v meziškolních utkáních, kde je aplikováno pravidlo o ofsajdu. My se tedy zaměříme pouze na funkci rozhodčího hlavního.
Za klíčové považujeme fotbalové pravidlo “přestupky a provinění”, které nám možnosti tohoto boje o míč determinuje. Důležitá je jeho první část, která umožňuje rozhodčímu posoudit fyzický kontakt protihráčů jako dovolený nebo zakázaný[9].
Přestupky trestané přímým volným kopem, popř. pokutovým kopem
PŘESTUPKY S FYZICKÝM KONTAKTEM S POSOUZENÍM INTENZITY
Pokud tedy rozhodčí usoudí, že v daném utkání je fyzický kontakt (vražení, skočení, kopnutí či pokus o něj, strčení, udeření či pokus o něj, podražení či pokus o něj a nedovolené zastavení soupeře) při boji o míč, dle “názoru rozhodčího”, nedbalý nebo bezohledný nebo je proveden s použitím nepřiměřené síly, tak rozhodčí nařídí přímý volný kop, popřípadě pokutový kop. Rozhodčí zde tedy posuzuje intenzitu fyzického kontaktu se soupeřem, proto lze kategorizovat i míru intenzity těchto přestupků takto:
● nedbalý přestupek - za nedbalost se považuje nepozornost nebo nedostatečná předvídavost následků boje o míč, ale stále ještě ve sportovním duchu; udělení osobního trestu (žluté nebo červené karty) není nutné; tzv. “běžný faul malé intenzity” při kontaktu;
● bezohledný přestupek - za bezohlednost se považuje, jestliže se hráč chová bez ohledu na možné důsledky pro soupeře, proto musí být napomenut žlutou kartou; tzv.“ faul vyšší intenzity” při kontaktu;
● přestupek s použitím nepřiměřené síly - o použití nepřiměřené síly se jedná, když hráč použije nepřiměřenou sílu a ohrozí zdraví a bezpečnost soupeře, proto musí být vyloučen (červená karta); tzv. “surový faul vysoké intenzity” při kontaktu.
Touto kategorizací fyzických kontaktů tedy rozhodčí odliší, zda fyzický kontakt byl přestupkem/faulem (kontakt byl minimálně nedbalý) nebo fyzický kontakt této minimální úrovně nedosáhl a hra pokračuje, tj. fyzický kontakt byl dovolený.
Ve ŠTV doporučujeme nepřipustit velkou intenzitu fyzických kontaktů při boji o míč. Vhodné je netolerovat hru skluzem směrem do hráče, protože zde hrozí nebezpečí zranění. Striktně doporučujeme trestat i náznaky surové hry.
PŘESTUPKY BEZ POSUZOVÁNÍ INTENZITY
Jestliže se hráč dopustí některého z následujících jednání, rozhodčí vždy toto jednání posoudí jako přestupek, a to bez ohledu na intenzitu. V tomto je zásadní rozdíl oproti předešlému odstavci.
Pokud tedy hráč zahraje míč nedovoleně rukou (vyjma brankáře v jeho vlastním pokutovém území), je toto jednání potrestáno přímým volným kopem. Nehraje tedy roli zda byl dotyk ruky (1a) do míče velké intenzity či malé. Ve ŠTV doporučujeme pravidlo aplikovat jednoduše, tj. rozhodčí posoudí, zda hráč míčem zahrál úmyslně, popř. zda hrou rukou získal nějakou neférovou výhodu. Pokud ano jedná se o přestupek.
Jakékoli držení soupeře by mělo být též potrestáno, a to vždy opět bez ohledu na intenzitu tohoto držení. Obdobně je přestupkem pokud hráč brání soupeři v pohybu, přičemž dojde ke kontaktu - hráč se staví soupeři do cesty, aby neměl možnost pohybu a on do něj narazí. Méně časté jsou přestupky jako kousnutí, plivnutí či hození předmětu (např. chrániče) na míč či jiné osoby. Tyto přestupky doporučujeme trestat ve ŠTV velmi striktně.
Jestliže se tedy stane přestupek dle výše uvedeného, rozhodčí přeruší hru (zapíská) a signalizuje přímý volný kop (1). Pokud by rozhodčí přerušením hry poškodil družstvo, které se neprovinilo, může uplatnit výhodu ve hře, tj. hra pokračuje a rozhodčí signalizuje výhodu ve hře (2, 3).
Ve ŠTV doporučujeme signalizovat výhodu oběma rukama (2), protože tento signál je veřejností více zažitý a uplatníme jej i u futsalu, viz níže. Aplikaci pravidla o výhodě doporučujeme realizovat po získání počátečních zkušeností - do té doby se jeví vhodnější hru zastavit a přestupek hned potrestat přímým volným kopem. Své rozhodnutí může rozhodčí okomentovat slovy “faul, kopnutí” apod. nebo “výhoda hraj dál”.
1 1a 2 3
Přestupky trestané nepřímým volným kopem
Obecně lze konstatovat, že přestupky trestané nepřímým volným kopem jsou přestupky nekontaktního rázu. Jedná se tedy o přestupky, které mají vést k ochraně hráčů (než dojde k fyzickému kontaktu[10]), popřípadě determinují dovolený způsob hry. Rozlišujeme přestupky hráčů v poli a brankářů.
PŘESTUPKY HRÁČE V POLI
Nepřímý volný kop je nařízen, pokud hráč:
● Hraje nebezpečným způsobem, což je takový způsob hry, když při pokusu hrát míčem hrozí zranění některého hráče (hraní nohou nad úrovní pasu) včetně hráče samého (hraní po pádu vleže na zemi, hlavou u země), nebo kterým blízko stojícímu soupeři znemožní hraní míčem z obavy před zraněním („nůžkami“).
● Brání soupeři v pohybu, aniž by došlo ke kontaktu, aby mu překážel, aby ho blokoval nebo zpomalil, nebo ho přinutil změnit směr pohybu, přičemž míč není v blízkosti ani jednoho z obou hráčů.
● Verbální přestupky (nadávání), projevy nesouhlasu s rozhodnutím rozhodčího, používá útočné, urážlivé nebo vulgární výrazy, gesta nebo chování.
● Brání brankáři v rozehrání míče z rukou nebo kopne či pokusí se kopnout do míče v okamžiku, kdy jej brankář rozehrává rukou. Brankář totiž nesmí být atakován soupeřem, jestliže má míč v rukách pod kontrolou.
● Iniciuje úmyslný trik pro přihrávku míče brankáři hlavou, hrudníkem, kolenem atd., aby obešel pravidlo o “malé domů”.
● Dopustí se jiného přestupku neuvedeného v Pravidlech fotbalu, pro který byla hra přerušena pro napomenutí nebo vyloučení hráče.
PŘESTUPKY BRANKÁŘE
Nepřímý volný kop je nařízen, pokud se brankář uvnitř vlastního pokutového území dopustí:
● Má míč v rukou (drží ho) pod kontrolou déle než 6 vteřin před tím, než se ho zbaví.
● Dotkne se míče rukou poté co se ho zbavil (míč měl v rukou, pustil ho na zem a následně ho vzal do rukou).
● Dotkne se míče rukou poté, co mu ho úmyslně nohou přihrál (popř. po vhazování) jeho spoluhráč, tj. chytí do rukou takzvanou “malou domů”.
Jestliže se tedy stane přestupek dle výše uvedeného, rozhodčí přeruší hru (zapíská) a signalizuje nepřímý volný kop (4), který doprovodí slovním komentářem vysvětlujícím co se stalo. Je vhodné ukázat i směr hry kterým se bude hrát.
Ve ŠTV doporučujeme využít nařízení nepřímého volného kopu zejména za přestupky hráčů v poli, protože, jak již bylo řečeno, se jedná o přestupky, které mají ochránit zdraví hráčů. Učíme tím žáky legálně bojovat o míč Uvedené přestupky brankáře by měly zamezit zdržování hry jedním družstvem zejména z taktického hlediska, proto k jejich trestání přistoupit v tomto duchu.
Zahájení a navazování hry je ve fotbale realizováno těmito standardními situacemi: výkop, míč rozhodčího, přímý a nepřímý volný kop, pokutový kop, kop z rohu, kop od branky, vhazování (autový hod). Pokud se tedy míč dostal mimo hru, následně musí být navázán jednou z těchto standardních situací.
PŘÍMÝ VOLNÝ KOP
Pokud rozhodčí rozhodne o přímém volném kopu (viz výše), provede danou signalizaci (1) (z místa přestupku) ve směru následné hry, tj. ve směru kam útočí družstvo, jež se neprovinilo. Rozhodčí může doprovodit signalizaci slovním sdělením o typu přestupku, např. “podražení” nebo “držení”. Ve ŠTV lze tolerovat signalizaci z místa, kde se rozhodčí nachází, pokud nedojde k neporozumění hráčů. Doporučujeme vždy hru zahájit písknutím.
POKUTOVÝ KOP
Pokutový kop je nařízen za identické přestupky, které vedou k přímému volnému kopu (viz výše), ale stanou se v pokutovém území. V tomto případě rozhodčí signalizuje ukázáním (5) na značku pokutového kopu. Hru rozhodčí zahájí vždy písknutím.
NEPŘÍMÝ VOLNÝ KOP
Pokud rozhodčí rozhodne o nepřímém volném kopu (viz výše), provede danou signalizaci (4) na místě přestupku. Aby bylo zřejmé, kterým směrem se bude hrát, tak je vhodné, aby druhou rukou rozhodčí signalizoval směr následné hry, tj. ve směru kam útočí družstvo, jež se neprovinilo. Je vhodné signalizaci doprovodit slovním sdělením o typu přestupku, např. “ofsajd” nebo “nebezpečná hra, ležíš na zemi a hraješ míčem.”. Ve ŠTV lze tolerovat signalizaci z místa, kde se rozhodčí nachází, pokud nedojde k neporozumění hráčů. Doporučujeme vždy hru zahájit písknutím.
VÝKOP
Výkopem začínají oba poločasy utkání, popř. prodloužení a je jím navázána hra poté, co bylo dosaženo branky. Zde rozhodčí musí povinně použít píšťalku, to jest zapískat k zahájení hry. Je možné využít i zažitý signál, kdy rozhodčí ukáže ve směru hry (předpažením povýš), byť oficiální pravidla zde signalizaci neuvádějí.
MÍČ ROZHODČÍHO
Míč rozhodčího je způsob navázání hry v případě, kdy rozhodčí hru přerušil a pravidly není stanoven jiný ze způsobů navázání hry. Jedná se o situace, kdy např. vletí na hrací plochu další míč, vběhne tam pes, zraní se hráč bez viny soupeře - tj. nejedná se o vinu některého z hráčů na hrací ploše. Zde pravidla neznají žádný signál, je nutné aby rozhodčí toto ústně hráčům vysvětlil (zejména ve ŠTV).
KOP Z ROHU
Kop z rohu rozhodčí nařídí, jestliže míč, kterého se jako poslední dotkl bránící hráč (vč. brankáře), přešel brankovou čáru a nepadl gól. Rozhodčí signalizuje dle pravidel (6) - ukázáním do příslušného rohového čtvrtkruhu (předpažením povýš) a může doprovodit slovní komentářem “kopeme z rohu” (zejména ve ŠTV).
KOP OD BRANKY
Kop od branky rozhodčí nařídí, jestliže míč, kterého se jako poslední dotkl hráč útočícího družstva, přešel brankovou čáru a nepadl gól. Rozhodčí signalizuje dle pravidel (7) - ukázáním do území předpažením poníž s dlaní dolů a může doprovodit slovní komentářem “kopeme od branky” (zejména ve ŠTV).
4 5 6 7
VHAZOVÁNÍ (AUTOVÝ HOD)
Vhazovat bude družstvo, jehož hráč se jako poslední nedotkl míče před tím, než míč opustil hrací plochu přes pomezní čáru. Rozhodčí signalizuje (lze bez písknutí) upažením ve směru hry a může doprovodit slovní komentářem “červení hází z autu” (zejména ve ŠTV).
VSTŘELENÍ BRANKY
Rozhodčí předpažením ukáže směrem na středový kruh, pokud uzná gól. Píšťalku použít může, ale pokud se jedná o jednoznačný gól, tak nemusí. Ve ŠTV však použití píšťalky doporučujeme.
OSOBNÍ TRESTY
Osobní tresty (žlutá a červená karta) rozhodčí signalizuje ukázáním příslušné karty viníkovi (hráči, funkcionáři). Toto může doprovodit slovním komentářem (např. “surové podražení soupeře, proto červená karta”). Ve vyučovacích jednotkách ŠTV není využití karet bezpodmínečně nutné, je možné trest udělit ústně, nicméně při mezitřídních a meziškolních turnajích již využití karet doporučujeme.
KARTY
OFSAJD
Pravidlo o ofsajdu doporučujeme aplikovat pouze při hře na velké hřiště a u vyspělejších žáků - pokud je to nutné (např. určeno propozicemi soutěže). Zde je vhodné mít k dispozici asistenty rozhodčího s praporkem. Ve ŠTV doporučujeme toto pravidlo aplikovat jednoduše - v jeho základním smyslu. Pokud to možné je, tak toto pravidlo neaplikujeme.
Výtah k této kapitole proveden z pravidel fotbalu (FIFA, 2024), kde lze nalézt i další podrobnosti.
● úroveň 1 (vyučovací hodina TV, začátečník)
● Rozhodčí přeruší hru (zapíská) u situací, kdy se bojuje o míč (fauly) a ukáže směr hry, kterým se bude navazovat. U situací kdy míč pouze opustí hrací plochu a následuje vhazování, kop z rohu, kop od branky atd. není nutné pískat, ale postačí rovnou signalizovat.
● Verbálně sdělí o jaké porušení pravidel se jedná (př. “strčení, proto červení zahrají přímý volný kop” nebo “vhazují červení”).
● Přestupky vedoucí k volným kopům potrestá ihned - bez aplikace pravidla o výhodě.
● Pokyn ke hře dá vždy povinně písknutím u volných kopů.
● úroveň 2 (meziškolní turnaj, pokročilý)
● Rozhodčí přeruší hru (zapíská) u situací, kdy se bojuje o míč (fauly) a ukáže směr hry kterým se bude navazovat. U situací kdy míč pouze opustí hrací plochu a následuje vhazování, kop z rohu, kop od branky atd. rovnou signalizuje.
● Verbálně sdělí přestupek (pro který hru přerušil) pouze pokud je to nutné.
● Přestupky vedoucí k volným kopům nemusí trestat ihned - aplikuje pravidlo o výhodě.
● Pokyn ke hře u volných kopů dá písknutím, slovním pokynem či gestem.
[9]
Tyto přestupky se vztahují i na herní situace bez míče, např. při obsazování
soupeře může dojít k držení či strčení soupeře atd.
[10] Pokud již k fyzickému kontaktu dojde, jedná se o přestupek trestaný
přímým volným kopem (viz výše).
Veškeré obrázky FIFA. (2024)