HÁZENÁ
Úvod
Rozhodování ve vybraných sportovních hrách ve školní tělesné výchově
Výstroj, výzbroj
Seznam zkratek
Seznam pramenů
Autoři
Přílohy
Rozhodování invazních sportovních her
- Basketbal
- Fotbal
- Futsal
- Házená

 

Soutěžní utkání v házené je řízeno dvěma rozhodčími, kteří mají daná pravidla mechaniky pohybu a vzájemnou spolupráci na hřišti.  V rámci ŠTV bude utkání pískat jedna osoba, kdy jako základní podmínka pro úspěšné zvládnutí hry vyvstává schopnost rozhodčího najít optimální úhel, kdy vidíme mezi hráče a omezit rozhodování na dodržení základních pravidel hry.  

Pravidla určující možnosti boje o míč

 

SVÍRÁNÍ, DRŽENÍ, STRKÁNÍ

Svírání, držení nebo strkání (1) jsou nepovolenou hru zejména v prostorech mezi čarou volného hodu a čarou brankoviště (pivotmani, křídla). Rozhodčí zapíská a signalizuje zalomením obou předloktí před tělem s dlaněmi sevřenými v pěst dané porušení pravidel.

 

TLUČENÍ, ÚDER

Tlučení, úder (2) - jedná se zpravidla o úder na střeleckou ruku při střeleckém pokusu. Rozhodčí zapíská a naznačí úder jednou rukou na předpaženou druhou ruku otevřenými dlaněmi u obou.

 

ÚTOČNÝ FAUL

Útočný faul (3) – jedná se faul hráče (zpravidla s míčem) družstva majícího míč pod kontrolou. Typickou situací je „prorážení“ na brankovišti, kdy útočící střelec naskočí s míčem do trupu postaveného obránce a vyvolá tak nadměrný kontakt, příp.se může jednat o souboj pivotmanů bojujících o lepší postavení mezi čarou volného hodu a čarou brankoviště.  Rozhodčí zapíská, provede signalizaci spojením obou rukou nad hlavou, přičemž pěst jedné naznačí úder do dlaně druhé.

 

                                 1                                                       2                                           3

       

 

SEDMIMETROVÝ HOD

Sedmimetrový hod se provádí jako přímý hod na branku do 3 vteřin na zapískání rozhodčího zejména za zmaření jasné brankové příležitosti  či vstupu obránce do prostoru brankoviště. Při provádění 7m hodu musí stát hráči obou družstev vně čáry volného hodu, střelec nesmí stát na či přešlápnout čáru 7m hodu.

 

TRESTY

 

NAPOMENUTÍ (4)

Je přiměřeným trestem v rámci progresivního trestání faulů nebo nesportovního chování, přičemž žádný hráč by neměl být napomenut více než 1x a jedno družstvo celkově maximálně 3x. Dalším trestem je poté zpravidla vyloučení na 2 minuty. Signalizace - rozhodčí zapíská, vzpaží ruku se žlutou kartou a druhou rukou ukáže na provinivšího se hráče.

 

VYLOUČENÍ (5)

Je zpravidla následným typem trestu po napomenutí, který může být vyvolán jak kontaktní (tvrdý faul), tak bezkontaktní formou (komentář k výroku rozhodčího) či případně i důsledkem chybného střídání hráčů. Ve specifických situacích může rozhodčí vyloučit  hráče i bez předchozího napomenutí. Vyloučený hráč musí opustit hřiště a družstvo hraje 2 minuty oslabeno o jednoho hráče. Třetí vyloučení hráče v utkání znamená jeho automatickou diskvalifikaci. Signalizace - rozhodčí zapíská, vzpaží ruku se dvěma prsty rozevřenými do písmene V a druhou rukou ukáže na provinivšího se hráče.

 

DISKVALIFIKACE (6)

Je důsledkem kontaktních situací ohrožujících zdraví hráče či neakceptovatelných verbálních projevů. Signalizace - rozhodčí zapíská, vzpaží ruku s červenou kartou a druhou rukou ukáže na provinivšího se hráče.

 

 

                  4,6                                                                5

                     

 

Tresty ve ŠTV minimalizujeme, přičemž v praxi se nám osvědčilo nepoužívat napomenutí, diskvalifikaci a využít pouze vyloučení na domluvený časový úsek vzhledem k časové délce daného utkání. Z hlediska pohlaví se většinou ve ŠTV jedná o fyzický kontakt při házené chlapců.

 

Ostatní pravidla

 

VÝHOZ

Výhoz se provádí na začátku utkání, druhého poločasu a po každém obdrženém gólu po zapískání rozhodčího libovolným směrem ze středu hracího pole. Dvěma základními podmínkami jsou jeho provedení do 3 vteřin a vzdálenost postavení obránce 3 metry od výhozu.

 

VHAZOVÁNÍ

Směr vhazování (7) se provádí v místě, kde a když míč úplně přejde za postranní čáru zpravidla bez zapískání rozhodčího. Vhazující musí stát jednou nohou na postranní čáře, dokud míč neopustí jeho ruku. Signálem je předpažení obou rukou s otevřenými dlaněmi v budoucím směru hry. V případě posledního dotyku míče hráčem bránícího družstva a jeho následným překročením brankové – autové čáry se vhazování provádí ze spojnice postranní a této čáry (z rohu hřiště).

                      7                                                                                  8

      

 

HOD BRANKÁŘE

Hod brankáře (8) provádí brankář bez zapískání rozhodčího jestliže míč přejde za brankovou čáru od útočícího družstva, po dotyku brankáře a rovněž po přešlapu čáry brankoviště útočícím hráčem. Signálem je upažení ruky s ohnutou dlaní ve směru následné hry v postavení čelem do hřiště.

 

VSTUP DO BRANKOVIŠTĚ

Vstup do brankoviště (9) je herní situace, kdy rozhodčí píská a předpaží poníž (jednu paži) směrem k brankovišti. V případě přešlapu útočícího hráče následuje volný hod z místa přešlapu, v případě bránícího hráče buď volný hod či při zisku výhody proti útočníkovi 7m hod.                

 

                    9                                              10                                   

 

 

 

VOLNÝ HOD

Volný hod (10) se  provádí zpravidla bez pískání rozhodčího z místa, kde došlo k porušení pravidel hry. Signálem je předpažení ruky se svislou dlaní ve směru následného volného hodu. Dojde-li k odpískání volného hodu proti družstvu majícího míč pod kontrolou, musí hráč tohoto družstva míč ihned položit nebo nechat padnout na hrací plochu. Bránící hráči musí být při rozehrávání volného hodu minimálně ve 3m vzdálenosti, v případě zapískání, musí být volný hod rozehrán do 3 vteřin. Dojde-li k nařízení volného hodu za porušení pravidel hry mezi čarou brankoviště a čarou volného hodu, rozehrává se volný hod za čarou volného hodu.

 

Souhrnně lze zjednodušeně konstatovat, že při vhazování, hodu brankáře či volném hodu rozhodčí píská pouze tehdy, dochází-li ke zdržování hry, potřebuje opravit postavení hráčů na hřišti, verbálně někoho upozornit či napomenout.

 

DOSAŽENÍ GÓLU

Je-li dosaženo regulérního gólu (11), rozhodčí 2x zapíská a vzpaží ruku s otevřenou dlaní, poté následuje výhoz ze středu hřiště. Ve ŠTV je rovněž vhodné vždy oznámit stav utkání.

 

                     11

 

 

 

 

NEDOVOLENÝ DRIBLINK

Nedovolený driblink (12) je analogický přestupek s basketbalem a typický zejména u mládeže či ve hře začátečníků. Rozhodčí zapíská a ukáže hmitavý pohyb rukou před tělem.

 

KROKY NEBO DRŽENÍ MÍČE DÉLE NEŽ 3 VTEŘINY

Kroky nebo držení míče déle než 3 vteřiny (13) – situace kroků jsou poměrně obtížné pro rozhodování a zpravidla vyžadují cit pro hru a rovněž i praxi v řízení hry, časový interval považujeme na posouzení za jednodušší.

 

Oboje uvedené doporučujeme minimalizovat jako porušení pravidel ve ŠTV a pískat pouze v případě, pokud by hráč s míčem získal nedodržením těchto pravidel výraznou herní výhodu.

 

NEDODRŽENÍ 3m VZDÁLENOSTI

Nedodržení 3m vzdálenosti (14) – při rozehrání volného hodu musí stát hráči bránícího družstva minimálně ve 3m vzdálenosti. K úpravě vzdálenosti jejich postavení použijeme uvedenou signalizaci (pohyb rukou před tělem s otevřenými dlaněmi z pokrčených do natažených rukou). Po této úpravě často zvukově zapískáním oznámíme volný hod. Vše lze (a zejména ve ŠTV) nahradit verbální komunikací „běžte dál“.    

 

                      12                                                   13                                                  14

 

       

 

 

VAROVÁNÍ PRO PASIVNÍ HRU

Varování pro pasivní hru (15) je signál, který slouží k zakončení útočné fáze hry družstva majícího míč pod kontrolou, provádí se bez pískání během hry (zvednutá pokrčená ruka s otevřenou dlaní) a družstvo má následně maximálně 4 přihrávky, po kterých musí vystřelit na branku.

 

PASIVNÍ HRA

Porušení pravidla o pasivní hře (16) následuje po předchozí signalizaci, jestliže družstvo nedokázalo zakončit útočnou fázi hry. Rozhodčí zapíská, vzpaží zkřížené ruce nad hlavou dle obrázku a hráč držící míč jej musí ihned položit na zem a ve hře pokračuje druhé družstvo.

 

 

                15                                        16                                          

     

 

Výtah k této kapitole proveden z pravidel házené (IHF, 2022), kde lze nalézt i další podrobnosti.

Dovednostní úrovně

 

Každé rozhodnutí je ve funkci rozhodčího coby reakce na porušení pravidel hry v utkání

prezentováno ve třech krocích.

 

       úroveň 1 (vyučovací hodina TV, začátečník)

 

       Rozhodčí zapíská.

       Verbálně sdělí o jaké porušení pravidel se jedná (přešlap čáry brankoviště, pasivní hra…) a ukáže v daném směru hry.

       Verbálně sdělí pokračování držení míče - např. “hraje modrá”, příp. určí prostor pro rozehrání situace.

       Zahájí hru píšťalkou či slovním pokynem.

 

       úroveň 2 (meziškolní turnaj, pokročilý)

 

       Rozhodčí zapíská.

       Ukáže signál daného porušení pravidel - např.  volný hod v daném směru hry.

       Zpravidla podpoří verbálně způsob pokračování hry, v pravidly daných situacích zahájí hru píšťalkou.

 

 

 

Veškeré obrázky IHF. (2022)