Excelentní výzkumná témata

Přírodovědné a environmentální vzdělávání

Pracovníci Katedry preprimárního a primárního vzdělávání se dlouhodobě profilují v oblasti didaktiky primární a preprimární přírodovědy, environmentální výchovy a vzdělávání k udržitelnosti. Výzkumy jsou zaměřené na moderní konstruktivistické přístupy ve vzdělávání, problematiku přírodovědné, matematické, technické a environmentální gramotnosti a specifika předškolního a mladšího školního věku. Výzkumné přístupy respektují holistické pojetí vzdělávání a zabývají se jeho kognitivními, afektivními i behaviorálními cíli. V tomto duchu je také koncipováno doktorské studium Didaktika primárního přírodovědného vzdělávání, které vychovává výzkumníky v oblasti přírodovědné edukace.

Speciální pedagogika

Pracovníci Katedry speciální a sociální pedagogiky dlouhodobě excelují ve výzkumu oblastí sociální adaptability a rozvoje kognitivních a komunikačních funkcí v rámci psychopedie, logopedie a somatopedie. Jejich výzkumná činnost se zaměřuje na inovativní přístupy a strategie, které podporují inkluzivní vzdělávání a sociální adaptabilitu osob se speciálními vzdělávacími potřebami. Specificky se soustředí na rozvoj komunikačních dovedností u osob s narušením komunikačních schopností včetně afázie, dysartrie a autismu a dalších poruch. Tým se také zabývá zkoumáním kognitivní stimulace a individuálního rozvoje u osob s mentálním postižením, přičemž se zaměřuje na identifikaci efektivních speciálněpedagogických metod a strategií.

Kinantropologie

Pracoviště odpovědné za přípravu budoucích učitelů tělesné výchovy a dalších profesí zaměřených na práci s dětmi, mládeží nebo dospělými v oblasti tělesné výchovy a sportu usiluje v rámci své výzkumné činnosti o pokrytí aktuálních témat kinantropologie, mezi která patří vyhodnocování parametrů aktivního životního stylu se zaměřením na účast na pohybových aktivitách a rizika spojených s nadměrným sedavým chováním. Dále vyhodnocování účinnosti pohybových programů v rámci školních a mimoškolních aktivit a hodnocení rizik plynoucích ze zdravotních oslabení dané nadměrnou nebo nekompenzovanou zátěží. Mezi další vědecko-výzkumná témata patří mimo jiné problematika provozování pohybových aktivit u osob s postižením, hodnocení vybraných fyziologických a somatických aspektů pohybu i zdravotně orientované zdatnosti u vybraných souborů populace, aplikace didaktických technologií a analýza herního výkonu v roli hráče a rozhodčího ve sportovních hrách.