
Pracující lid si váží našich učitelů
NS zvolíme nejlepší syny a dcery našeho lidu
V denním shonu si mnohdy ani neuvědomujeme všechny pronikavé změny, které kolem nás probíhají. V období blížících se voleb do Národního shromáždění zamyslíme se nad tím, co bylo včera, co je dnes a co bude zítra. Už básník Petr Bezruč ve svých „Slezských písních“ zachycuje krutý osud kantora Halfara, který našel „místo“ teprve na hřbitově.
Mnozí lidé si ani neuvědomují, že nebývalo vždy tak, jako dnes. Na příklad posluchači prvé vysoké školy v našem kraji, „Vyšší pedagogické školy v Ústí nad Labem“, nebudou čekat 14 let jako my, kteří jsme byli zapisováni do seznamu čekatelů a nevěděli jsme, kolik roků budeme se marně ucházet o jakoukoli práci. Stačí si prolistovat inseráty starých novin z dob prvé republiky, abychom názorně poznali, jak řádila nezaměstnanost v řadách inteligence. Roku 1931 bylo jen v Praze kolem 8000 nezaměstnaných, a z nich bylo 40 procent absolventů středních a vysokých škol. Roku 1934 bylo z počtu 5058 absolventů učitelských ústavů v Chrudimi, Plzni a Brně 270 bez práce.
Budeme rádi, že tyto smutné doby jsou nenávratně za námi. Zamysleme se nad tím, proč se nám to podařilo a proč kolísá i počet vysokoškolských posluchačů. Proč dnes má veliký zájem pracující lidu, proč dnes hodnotíme práci učitelů. Je to proto, že lid se stal zdrojem veškeré moci, že lid potřebujeme dobře řízen.
Dnes si nikdo nemůže přát návrat „starých zlatých časů“, kdy se dařilo dobře jen úzké vrstvě vládnoucích lidí a jejich nejbližších pomocníků a pochlebovačů. Dnešní učitel se nemusí před nikým krčit jako kantor Halfar, ale naplňuje úspěšně svůj těžký úkol v práci Husovým heslem: „Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, mluv pravdu, braň pravdu až do smrti.“ Naši učitelé se stali statečným, věrným vojskem pod tímto heslem, protože vědí, že nejde jen o věci hmotné, ale i o výchovu našich příštích generací, o to, aby ztratili cizáckou jidášskou ochotu sloužit jiným, aby si vážili práce svobodných lidí.
Proto také pořádá Společnost pro šíření politických a vědeckých znalostí v našem kraji na námět: „Jak rodinná výchova pomáhá dětem dobře se učit.“ Zkušenosti z těchto přednášek jasně ukazují, že je u nás živý zájem o otázky výchovné a vyučovací.
Učitelé, jako ostatní pracující naší vlasti, budou 28. listopadu volit kandidáty Národní fronty. Aby se již nikdy u nás neopakovaly hrůzy fašismu, aby u nás už nikdy nebylo nezaměstnaných a abychom do poslední cihly vybudovali u nás socialismus. U volebních schránek odpovíme našim nepřátelům jednotností smýšlení, jednotností, která vyjadřuje naši víru, že pouze po míru a v růstu ve vítězství socialismu.
Doc. dr. V. HANÁK, děkan Vyšší pedagogické školy v Ústí nad Labem.
Průboj