Jak na 2. kolo přijímacích zkoušek

Přihlášky do 2. kola přijímacích zkoušek na naši pedagogickou fakultu uzavíráme v pátek 8. srpna 2025. Jak se na ně co nejlépe připravit? Formy zkoušek se u jednotlivých kateder liší. Jak je to u katedry anglistiky a katedry tělesné výchovy a sportu přiblížili jejich vedoucí Mgr. Kateřina Šteklová, Ph.D. (vedoucí katedry anglistiky – JAK) a PhDr. Martin Škopek, Ph.D. (katedra tělesné výchovy a sportu – KTVS).

KAJ: Na katedře anglistiky máme jinou formu testu pro bakalářské programy a jinou pro magisterské programy. U bakalářských se přijímací test skládá z částí: Listening comprehension – Reading comprehension – Use of English. Přípravu může usnadnit seznámení se s přijímacími testy z minulých let.

U magisterských programů přijímací zkouška probíhá formou ústního pohovoru. Uchazeč odpovídá na otázky z oblasti literatury v angličtině a anglické lingvistiky a prokazuje svou motivaci k pedagogické profesi.

KTVS: O vhodnosti uchazečů o studium na katedře tělesné výchovy a sportu nejvíce vypovídá praktická zkouška, která ukáže vztah k pohybu, nasazení i schopnost učit se. Jde tedy o celkový pohybový projev, koordinaci, přístup k úkolu i potenciál dalšího rozvoje. Uchazeči získávají body za jednotlivé disciplíny podle předem stanovených kritérií. Uchazeči také předkládají posudek od sportovního lékaře o zdravotní způsobilosti ke studiu.

Doplňující otázka: Zažili jste ve své kariéře studenta / studentku, který se k vám dostal až ve druhém kole a nakonec se to ukázalo pro všechny jako výhra?

KAJ: V mé kariéře jsem zažila několikrát, že student přijatý ve druhém kole přijímacího řízení absolvoval s vyznamenáním či se stal jedním z nejaktivnějších studentů anglistiky. Přijímací zkouška je zkouška jako každá jiná a nemusí se nutně podařit napoprvé, tedy druhý pokus je mnohdy potřeba a může pomoci nastartovat budoucí úspěšnou profesní dráhu uchazečky nebo uchazeče o učitelskou profesi.