Jazykové zkoušky – doktorandi

Studentům v doktorandských studijních programech JC nabízí konzultace k jazykovým zkouškám
Zájemci o zkoušku kontaktují alespoň jeden měsíc před zkouškovým obdobím garanty na JC PF, kteří určí termín zkoušky:

Anglický jazyk:

zuzana.prochazkova@ujep.cz

Německý jazyk:

dana.dovhunova@ujep.cz

Ruský jazyk:

irena.fesjukova@ujep.cz

Francouzský jazyk:

dana.dovhunova@ujep.cz

Doktorandi si stáhnou z webu JC (viz níže) formulář přihlášky ke zkoušce, který vyplněný obratem zašlou elektronickou cestou zpět garantovi na JC PF.

Textové podklady ke zkoušce:

• odborné Curriculum Vitae (viz. např. web EU – Europass CV – CV možno pořídit ve všech jazycích evropské unie),
  • anotace doktorandské práce nebo její teze v příslušném cizím jazyce (rozsah cca 1 800 znaků i s mezerami – 1 NS),
  • prostudovaný souvislý odborný text nebo soubor odborných textů v příslušném cizím jazyce v rozsahu 200 stran vztahující se svým obsahem k tématu disertační práce (možno konzultovat s jazykovým garantem).

Průběh zkoušky:

• ústní prezentace osobního profesního a akademického rozvoje doktoranda,
  • ústní prezentace projektu disertační práce s podporou power-pointové prezentace připravené v příslušném cizím jazyce (rozsah PWP prezentace cca 10 – 15 snímků)
  • rozhovor o tématech souvisejících s odbornou prací doktoranda v rámci jeho doktorského projektu.
  • stručná ústní anotace obsahu odborného textu v příslušném cizím jazyce,
  • čtení a ústní překlad zkušební komisí vybrané části odborného textu (maximálně 1 strana),

Jazykové zkoušky pro studenty v doktorandských studijních programech

• Zkoušku z cizího jazyka lze opakovat pouze jednou, a to nejdříve po šesti měsících.
  • Zkouška probíhá ústní formou.
  • Předpokládaná úroveň všeobecných jazykových dovedností pro složení zkoušky (typu A) odpovídá pro zkoušku z prvního cizího jazyka minimálně úrovním B2 Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (viz např. www.coe.int/portfolio), pro zkoušku ze druhého cizího jazyka (typu B) minimálně úrovni B1 SERR.
  • Všeobecné jazykové dovednosti jsou rozšířené o jazykové dovednosti z oblasti cizího jazyka pro odborné účely v rámci oboru doktorandského studia.
  • Jazykovým školitelem doktoranda může být jeho odborný školitel nebo školitel z řad zaměstnanců Jazykového centra PF, který doktorandovi poskytne konzultace při přípravě ke zkoušce.
  • Pověřený pracovník Jazykového centra PF ověří splnění předpokladů ke složení zkoušky, doporučí sestavení komise a určí termín zkoušky.
  • Zkoušením doktoranda je pověřena komise složená ze tří členů: z předsedy, odborného školitele nebo vyučujícího daného jazyka a ze školitele příslušného jazyka (zástupci z katedry příslušného cizího jazyka nebo vyučující Jazykového centra PF určeného příslušným garantem JC).
  • Zkušební komise vydává písemný Protokol o zkoušce z cizího jazyka, obvykle s výsledkem „prospěl/a“ nebo „neprospěl/a“.