Kurz cykloturistiky pro pedagogické pracovníky

Akreditace MŠMT: č.j.  28219/2021-4-812

Obsah podrobný přehled témat výuky a jejich anotace včetně dílčí hodinové dotace:

Obsahem kurzu je osvojování specifických dovedností a znalostí z oblasti cykloturistiky. Oblast teorie směřuje k získání základních poznatků o typech a výběru kol, vybavení, techniky, metodiky osvojování základních dovedností při jízdě na kole, první pomoci a bezpečnosti. Významnou součást tvoří informace k organizaci a vedení cykloturistických aktivit dětí a mládeže realizovaných v povinných i zájmových formách tělesné výchovy na školách.

Praktická část je zaměřena na schopnost bezpečně organizovat a vést danou skupinu z pohledu věkových a individuálních zvláštností jejích členů. Dále je zaměřena na přípravu cykloturistických akcí a na vedení skupiny 10 žáků nebo studentů v podmínkách silničního a přírodního prostředí. Výstupem je připravenost absolventa vést cykloturistické aktivity z pohledu potřeb školní tělesné výchovy i zájmových pohybových aktivit realizovaných na kole.

V případě úspěšného složení praktické a teoretické závěrečné zkoušky obdrží absolvent kurzu osvědčení „Kurz cykloturistiky pro pedagogické pracovníky“

Plán výuky:

1. den
Praxe: Kontrola kol – údržba kola, kontrolní jízda ve skupině – jízda zručnosti jednotlivců.
Teorie: Význam cykloturistiky, výživa a pitný režim, bezpečnost, první pomoc.

2. den
Praxe: Nácvik a zdokonalování jízdy na kole jednotlivce a skupiny na zpevněné komunikaci, metodické výstupy.
Teorie: Technologie a materiální vybavení, technika a metodika nácviku jízdy na kole.

3. den
Praxe: Nácvik a zdokonalování jízdy na kole jednotlivce a skupiny v terénu, metodické výstupy.
Teorie: Didaktické, psychologické a antropomotorické aspekty.

4.den
Praxe: Kondiční vyjížďka v terénu, kontrola technických dovedností a metodické výstupy.
Teorie: Metodika vedení a organizace skupiny při jízdě na kole, role vedoucího, příprava celodenní cykloturistické akce.

5. den
Praxe: Celodenní cykloturistický výlet.
Teorie: Metodické hodnocení akce.

6. den
Praxe: Praktická zkouška.
Teorie: Písemný test.

Teorie – přednášky a semináře

• Základy didaktiky, psychologie a antropomotoriky.
  • Technika jízdy na kole, údržba kola.
  • Význam a využití cyklistiky v různých oblastech lidské činnosti (pedagogické využití, sportovní využití atd.).
  • Technologie a materiální vybavení.
  • Příprava a organizace cykloturistického výletu.
  • Bezpečnostní standardy a pravidla, zákonná ustanovení upravující provozování cykloturistiky.
  • Metodika vedení družstva.
  • Metodika osvojování cyklistických dovedností různých věkových kategorií.
  • Výživa, první pomoc a její specifika při cykloturistice.

Praxe:

• Kontrola kola a základní údržba, oprava defektů.
  • Nácvik a zdokonalování techniky jízdy jednotlivce na zpevněné komunikaci.
  • Hry a soutěže na kole.
  • Nácvik a zdokonalování techniky jízdy jednotlivce v terénu.
  • Jízda zručnosti – test dovedností.
  • Nácvik a zdokonalování techniky jízdy družstva na silnici a v členitém terénu.
  • Příprava a organizace výletu, cykloturistické akce.
  • Půldenní až celodenní výlety, jejich organizace a vedení družstva.

Vzdělávací cíl:
Cílem je příprava pedagogů k prohlubování odborné kvalifikace podle § 10 vyhlášky č. 317/2005 Sb., kteří budou schopni připravit a organizovat turistický kurz se zaměřením na cykloturistiku, zvládnou odborně a bezpečně vést skupinu cca 10 žáků nebo studentů v podmínkách školní tělesné výchovy i zájmových kroužků na školách.

Hodinová dotace: 6 dní výuky tj. 44 hodin

Maximální počet účastníků a upřesnění cílové skupiny:
Program je určen pro učitele 2. st. ZŠ a SŠ – pedagogické pracovníky, kteří ovládají základní pohybové aktivity v přírodě a mají pokročilé dovednosti z oblasti jízdy na kole. Předpokládaný počet účastníků 10 – 25 osob.

Plánové místo konání:
Dle možností

Organizační garant:  Mgr. Martin Nosek, Ph.D. KTVS

Materiální a technické zabezpečení:
Výukové materiály – video s kazetami, DVD, studijní materiály dostanou účastníci na kurzu. Účastníci musí mít vlastní vybavení. Další vybavení bude zapůjčeno na kurzu. (navigace aj.).

Způsob vyhodnocení akce:

Anketa. Absolvent obdrží osvědčení: Kurz cykloturistiky pro pedagogické pracovníky

Předpokládaná cena pro jednoho účastníka při počtu 10 účastníků: je 5000,-Kč.